poradna

Zážitek pana Růžičky

7. července 2010 v 16:39 | Evžen
Do naší e-mailové schránky dorazil dopis od pana Růžičky. Jelikož může být poučný i pro mnohé z vás, rozhodl jsem se, že ho uveřejníme tak, jak přišel. Děkujeme a pište i nadále!

Dobrý den,

četl jsem váš blog a velmi se mi líbil. Již po mnoho let velmi rád chodím po horách a i když se striktně držím stezky, nevyhnul jsem se setkáním s medvědem a ne jednou. Mnoho jsem četl o tom, jak by se měl člověk chovat při setkání s medvědem, ale ať si říká kdo chce co chce, já to vždy řešil velice rychlým ústupem. Setkání, ale bylo vždy velmi zvláštní.

Vždy když jsem šel lesem po horách a vyšel jsem na mýtinu, nebo jsem procházel kolem houští. Věděl jsem, že tam je, aniž bych ho viděl. Možná to je nějaký šestý smysl, protože toto nezažívám jen při setkání s medvědem, ale stejně nebezpečné může být setkání i s naštvaným jelenem (taky jsem zažil).

Ale abych se dostal k jádru věci. Vždy když jsem se setkal s medvědem mělo to dva scénáře. Buď o mě věděl a pak jsme se vyhnuli a vše proběhlo zcela v pořádku. Druhá varianta byla však horší. Narazili jsme na sebe nečekaně a já reagoval skokem ze srázu on naštěstí jen řevem. Všechny tyto setkání se odehrávali na Slovensku. Myslím, že rady typu klidně stůjte a odejděte jsou k ničemu. Jakmile je setkání nečekané a šokující, tak každý utíká co může a každá rada je v tu chvíli drahá

Nicméně setkání s medvědem bylo pro mě ohromným zážitkem, který rozhodně nevyhledávám. Ale nikdy mě medvěd nenapadl a jsem na 100% přesvědčený, že i on se chce vyhnout problémům.

S pozdravem R. Růžička

Poradna: Jak kempovat v Tatrách

2. července 2010 v 21:26 | Bedřich
Svůj dotaz nám do diskuse i do e-mailu napsal pan Václav Blatník. Se svou rodinou bude kempovat v jednom z areálů ve Vysokých Tatrách a ptá se, co má dělat, aby se s medvědy u stanu nesetkal. 

Odpověď zní jednoduše. V kempařských areálech je pravděpodobnost návštěvy medvědů nízká, ale může se stát realitou. V posledních letech se naštěstí taková událost na Slovensku neodehrála, alespoň o ní nemáme zprávy.
Pokud areál přímo sousedí s lesem, což ale není případ Tatranské Štrby, existuje možnost, že medvěd přijde za pachem potravy. Proto stačí důsledně vyhazovat odpadky do popelnic a nemít u sebe žádné uzeniny nebo maso. 
Pokud by se v kempu medvěd objevil, znamená to, že je v cizím prostředí člověka. Jelikož jde o plaché zvíře, které nevyhledává útoky na člověka cíleně, měl by se dát odplašit i řevem - alespoň tím vzbudíte ostatní návštěvníky a budete v přesile. Je důležité, aby se o medvědovi dozvěděl správce kempu, který by pro případ nouze mohl být vybaven zbraní.
U kempování na vlastní pěst někde v povoleném pásmu je důležité, abyste vůči náhle se objevivšímu medvědovi nebyli úplně bezbranní. Ideální případ je, pokud se můžete ukrýt do automobilu. Ty jsou pro medvědy obvykle nedobytná (až na pár rozbitých okének).

Spouštíme poradnu, pište nám své dotazy!

24. června 2010 v 9:15 | Evžen
Dnešním dnem nám můžete psát své dotazy na chování medvědů, tedy jak se chovat při životu nebezpečném setkání.

Pište nám na e-mail bratrimedvedove@email.cz, budeme na ně pravidelně odpovídat. Téma je docela vážné, budeme se snažit na Vaše otázky odpovídat zodpovědně. Uveřejňovat je budeme v této rubrice.
 
 

Reklama