kurz přežití

Vybavte si protimedvědí průkazku!

8. července 2010 v 15:32 | Bedřich
Máme pro vás s Evženem skvělý tip. Můžete úplně zapomenout na všechny rady, co jsme vám kdy na tomto blogu poradili. Slovenská pojišřovna Union totiž připravila, kterou se při střetu s medvědem stačí legitimovat. Pokud je platná, medvěd vám do ní drápem udělá díru podobně jako průvodčí ve vlaku, poděkuje a odejde.

Pokud tomu tak nebude, můžete si v Unionu stěžovat - důležité však je, že průkazka platí jen s uzavřeným cestovním pojištěním. A tedy i kdyby vám medvěd ublížil, bude o vás kdekoli na Slovensku bezpečně postaráno.

Ideální sada pro přežití při střetu s medvědy

28. června 2010 v 17:09 | Bedřich
Někdy se vám může oplatit, když u sebe budete na tůrách se sebou nosit aspoň základní vybavení na odplašení medvěda. Musíte si uvědomit, že pokud se na vás už jednou vrhne, máte na jakýkoli úkon sotva několik sekund. A jak říká Evžen, otevřít si Májku není zrovna nejvhodnější taktika. Co by se tedy mělo nacházet v balíčku poslední záchrany před medvědy?

1. Flák masa

Pořádný krvavý může pro medvěda vypadat jako snadnější kořist než vy. Navíc ho zacítí mnohem dříve než vaše maso, které si zatím dobře ukrývate pod vlastní kůží. Jen dbejte na to, aby jste maso měli pořádně zabalené. Jinak se vám může stát i to, že vás obklíčí nejen medvědi s výborným čichem, ale i vlci, lišky, bobry, veverky, psy, kočky, … Pokud se na vás žádný medvěd nevrhne, máte alespoň večer co grilovat.

2. Červenou zástavu

Pokud víme, ještě nikdo nezkoušel, jak medvědi reagují na vlající prapor. Pokud jako býk, asi to nebude úplně to pravé. Ale kdo ví, možná se splaší jako holub…

3. Lopatka

Jen pro případ, že by jste se vzdáli bez boje a chtěli zahrabat hlavu do písku (nebo do hlíny). Bude se vám hodit u manipulace s uhlím do grilu.

4. Světlice a dýmovnice

Pokud se chcete zachránit stylově a je vám jedno, že s velikou pravděpodobností podpálíte les v ochranném pásmu, pak si vemte pyrotechniku. Upozorňujeme ale, že její použití je protizákonné, a proto se před tůrou zastavte na příslušném obecním úřadu, aby vám ji povolili alespoň ku grilování steaků z bodu 1.

5. Nůž

Medvědy jsou sice chráněná zvířata, nicméně u sebeobrany vás nikdo po soudech (snad) vláčet nebude. Naopak se možná dočkáte svých 15 minut slávy jako člověk, co vlastní sílou skolil medvěda. Úpřimně, použití nože by mělo být až poslední možností. Určitě si jej ale vemte. Pokud je to možné, zbalte si větší a lepší - některé švýcarské nožíky z Číny by neublížili ani člověku. Oceníte jej při přípravě masa i příloh na grilování.

Jak přežít střet s medvědem: nejefektivnější obranné styly

24. června 2010 v 10:08 | Bedřich
S příchozím létem je jasné, že medvědi už dávno nejsou zalezeni v norách, ale jsou na vrcholu své fyzické aktivity. Po zimě už stihli nabrat sílu i hmotnost, a právě teď přichází i čas plození malých medvídků. Čili shrnuto - největší nebezpečí hrozí právě teď. Proto vám přinášíme pár rad, jak se chovat při střetu s medvědem.

Nejdůležitější rada ze všech: Zůstaňte klidní! (Dokud si vás nevšiml, máte šanci na rychlý tichý ústup)

1. Ruce nad hlavu a rychle pryč
- Jde o velice účinnou taktiku. Je potřeba, aby jste ruce nad hlavu zvedli přiměřeně rychle, a začali vydávat zvuky, klidně třeba vyjte. Pokud medvěd nepostupuje k vám, začněte pomalu couvat. Nebo jděte rovně - v lese každý pohyb statného medvěda i uslyšíte. Jakmile se však pohne, už nemáte na výběr a musíte utéct, teď už co nejrychleji.

2. Na stromy
- I medvědi umí lézt po stromech, v praxi ale jenom v dětství. Pokud umíte lézt vy, snažte se dostat co nejvýš (uvidíte, že ještě nikdy jste nebyli rychlejší). Velký 300-350 kilogramů těžký medvěd ale umí dělat divy, vyberte si proto pokud možno starší a větší stromy a pevně se držte.

3. Nedívejte se medvědům do očí
- Zejména medvědice jsou citlivé na upřený lidský pohled. Nezapomeňte, že vaše oči prozradí váš strach. Raději se dívejte nenápadně všude možně kolem a pomalu ustupujte, možná tak dokonce nabyde pocit, že jste si ji nevšimli.

4. Tančete Macarenu
- Každý medvěd v reakci na tento tanec odejde kroutíc nechápavě hlavou jak je možné, že tohle dnes ještě někdo může tančit.
 
 

Reklama