články

Jak se nejlépe pojistit na cestu

6. července 2010 v 21:05 | Evžen
S bratrem Bedřichem jsem si přes svátky sadli k počítači a hledali jsme, jaké pojištění bychom vám na letní sezónu mohli doporučit. A našli jsme!

Komerční cestovní pojištění už od 9 Kč za den nabízí pojišťovna Union s nejdelší tradicí na slovenském trhu. Českým turistům údajně nabízí speciální ceny, a také možnost připojištění zásahu horské služby nebo volbu pojistného krytí. Od letoška už Union má zastoupení i přímo v České republice.

V podstatě za minimální sumu tedy na Slovensku můžete být naprosto bez obav. Z pojištění se uhradí návštěva státních i soukromých doktorů, péče, ošetření i léky, a dokonce i převoz do nemocnice nebo do ČR. Bonusy mají děti do 15 let, rodiny nebo kolektivy.Všechny náležitosti - a to je to hlavní - lze vyřídit okamžitě on-line, přímo od počítače.

Aktualita: Liptovský Mikuláš dostal výjimku na odstřel přemnožených medvědů

4. července 2010 v 15:17 | Evžen
lm
Podle slovenské tiskové agentury se v okolí města Liptovský Mikuláš pohybuje až pět medvědů. Jeden z nich, přibližně 100 kilogramů vážící medvěd, je zřejmě vytlačován z teritoria jiným medvědem a místy ohrožuje lidi přímo na sídlišti. "Občané nám hlásí výskyt dalších medvědů v blízkosti svých obydlí," uvedl primátor Ján Blcháč. Článek přinesl deník SME: Medveďov na sídliskách je stále viac, mesto žiada odchyt.

Město už zažádalo o třetí výjimku na odstřel medvědů. Jelikož ten není možný v blízkosti lidských obydlí, myslivci budou šelmy stopovat ve volné přírodě.

Náš názor na útoky medvědů

3. července 2010 v 10:28 | Bedřich
S bratrem Evženem jsme před pár dny psali o nových útocích medvědů. A musíme se přiznat, že jim vůbec nerozumíme.

Není to úplně tak, že by medvěd byl přítulným zvířátkem (čest výjimkám), ale zatím jsme se setkali tak akorát s medvědím vykrádáním popelnic. Celkem běžně se stávají třeba případy napadení stáda ovec nebo "zužitkování" včelínů. Ale to, co se děje teď, je nezvyklé.

Za prvé, medvěd hnědý nemá co dělat v Bratislavě. Je to horské zvíře, patří do hlubokých lesů s minimálním pohybem lidí. Místo toho poničená zastávka a vykradený hypermarket?

Za druhé, přemnožení medvědů na Slovensku je registrováno jen ve vyšších polohách. Je nepravděpodobné, že by některý ze samců utrpěl takovou citovou újmu, aby musel odejít krást a dělat medvědí kusy až do hlavního města.

Podle našeho názoru může jít o člena některé kočovní nebo cirkusové skupiny, která si ho ale dostatečně nepohlídala a on si po představení zašel na víc než jedno. Ze vzorek trusu, které tento medvěd jakožto pachatel zanechal na místě, soudní veterináři usuzují, že v posledních dnech se stravoval v popelnicích patřících lepších restauracím. Vyšetřovatelé považují tato zjištění za závažná a budou muset svoji práci soustředit tímto směrem.

Evženovy a moje nejoblíbenější filmy

1. července 2010 v 17:34 | Bedřich
Koncem května, ještě před sezónou jsme si s Evženem sedli na východě Slovenska ke stolku s dobře natočeným černým pivem a rozmýšleli jsme, jaké filmy s medvědí tématikou bychom vám doporučili. Měli jsme problém hlavně s tím, aby medvědi v těch filmech nepůsobili tak, jak se nechovají. Ale pak jsme si řekli, že radši uděláme pro vaše dotazy poradnu a žebříček uvedeme tak, jak jsme si jej vymysleli.

Na nedávném festivalu Hory a mesto získali tvůrci tohoto filmu dvě ceny - Grand prix a Cenu Literárního fondu. Autoři Erika Baláža a Roberta Rajchla vypráví příběh medvědů z ohrožené tatranské Tiché doliny. Délka 52 minut je příhodná pro dokumentární formát tohoto skvělého filmu. Můžete se s ním setkat i na promítáních na různých festivalech.

Klasická česká komedie ze 70. let se odehrává kolem cirkusu, kde klaun Cibulka dostal výpověď. Pak se začal převlékat za kuchařku ve škole. Začnou za ním ovšem přicházet jeho cvičení medvědi.

3D film s délkou 40 minut vás poutavě seznámí se životy hnědých šelem. Není ale moc obsáhlý, máme spíš pocit, že na tomto blogu už teď naleznete víc informací :)

Ideální animák z dílen Walta Disneye pro vaše dítka. Byl nominován na Oscara za animovaný film, ale bohužel ho nevyhrál. Tak i tak, medvědy jsou v pohádkách prostě základ.

Dojemný příběh mladého medvídka, kterému při vykrádání medu zemře matka. Musí se začít lesem a životem protloukat sám, ale pak střetne postřeleného staršího samce. Po počáteční nedůvěře uzavřou přátelství...

Medvědy ve slovenských pohádkách

26. června 2010 v 12:50 | Evžen
Původ Slováků jakožto převážně horských lidí silně ovlivnil také jejich původní tvorbu. Kromě Jánošíka je proto hlavní postavou pohádek a příběhů právě medvěd. Samozřejmě se s ním setkáme i u jiných národů, ale pro Slovensko je skutečně typický. Možná i pro Rusy, ale ti se zaškatulkovali pohádkou Vlk a zajíc, kde se medvědi objevují jen zřídka. Možná i proto, že na rozdíl od "kapesního" Slovenska je na rozlehlé Sibiři téměř nemožné se přemnožit.

Slovenské děti se s méďou setkají nespočetně mnoho krát. Jen ve sbírkách lidových pohádek Pavla Dobšinského je medvědům věnovaných hned několik kapitol, které jsou navíc ilustrovány hrůzostrašnými ilustracemi Albína Brunovského. Protože co se za mládí naučíš… to se ti jako správnému Slovákovi ještě bude hodit.

"Také musím mým dětem dva- až třikrát týdně říkat pohádky o naší chalupě - jak jdeme, zapadneme do sněhu, začne silně sněžit a zachrání nás dobrý medvěd," řekl na obranu huňatých miláčků dětí herec Matej Landl. I on si s kamarády vlastníma rukama vystavěl na samotě kopanici.

Medvěda v pohádkách a bájích nejčastěji nalezneme jako představitele hrubé síly, nebo jako medem neukojitelného dobráka. Tak jej známe i z různých animovaných seriálů - slovenských i světových. Není se ale čemu divit - děti nemají rády jen plyšové medvídky, ale i statné jedince s nádhernou srstí, jež vidí v ZOO.

Jak členíme medvědy

25. června 2010 v 12:05 | Bedřich
Na Slovensku žije kolem 800 jedinců medvědů hnědých evropských. Je to jen jeden z dvanácti druhů medvědů hnědých. Mezi další patří například grizly, medvěd Kodiak, a nebo deset medvědů hnědých pojmenovaných podle oblasti jejich výskuty - kalifornský, himalájský, tibetský, mexický, japonský, sibiřský a další.

Pokud opustíme zažitou klasifikaci hnědých krasavců, můžeme se soustředit na jejich povahové vlastnosti. Jistě, není lehké je odhalovat v zlomcích vteřin při náhodném setkání v lese.

Základní rozdělení medvědů je na hladové a nehladové. Mezi ty první patří všichni medvědi, kteří právě vylezli z nory, a tudíž toto období trvá od jara až do začátku léta. Pak se tento stav vrací periodicky každé ráno. Ty druhé medvědy, nehladové, je obvykle těžké najít.

Pak můžeme na medvědy nahlédnou lidskou optikou: Najdeme mezi něma mrzouty a neurotiky, dobráky, optimisty i pesimisty. Ale jedna z těchto kategorií je skutečně nebezpečná: Medvědi lidumilové!

Nezapomeňme, že pro lidi hrozí od medvědů různé nebezpečí podle toho, jest-li máme tu čest se samcem, který je větší a těžší, a nebo se samicí, u které je smrtelný hlavně její mateřský pud.

Mapa rizikových oblastí

24. června 2010 v 13:28 | Evžen
Naši kamarádi z grafického studia nám konečně připravili mapku, o kterou jsme je s Bedřichem dlouho žádali. Vždycky jsme říkali, že dobrý obrázek je víc než tisíc slov. A i když nám to Slovensko rozporcovali trochu divně, můžeme vás poučit.

Mapa

Ne, ty procenta neznačí počet medvědů, ale pravděpodobnost vašeho přežití! (Odhadovali jsme je na základě počtu medvědů, množství potravy, předchozích zkušeností s medvědy a krásy slovenských žen v jednotlivých regionech.)

Zničenou zastávku má na svědomí medvěd

21. června 2010 v 0:35 | Evžen
Je to možné? Medvědi řádí už i v Bratislavě!

zastavka
"Tak jako každé ráno jsem i dnes zamířil na tramvaj. Hned jsem uviděl zničenou zastávku a pomyslel si, že někteří lidé opravdu neznají míru, a v mysli takové chování jasně odsoudil. Ale když jsem přikročil blíže, na jediné nerozbité skleněné tabuli jsem uviděl rýhy, a o pár kroků dál dokonce ležel ještě celkem čerstvý výkal. Ten byl přesně takový, jaký jsem viděl loni na výletu na Štrbském plese. Pak mi hned bylo jasné, že tento vandalizmus má na svědomí medvěd," prozradil pro náš blog Jirka (24), který v Bratislavě studuje a medvědí stopy na Trnavském mýtě zaznamenal jako první. Další případ téhož dne se udál na sídlišti Petržalka.

Zdá se, že situace s přemnožením medvědů se na Slovensku stává neúnosnou. To, že skleněné výplně v noci rozbil medvěd hnědý, potvrzuje i svědek Matěj (19). Ten si byl ráno také vyfotografovat rozbitý přistrešek. "Určitě to byl medvěd. Akorát nechápu, jak se mohl objevit v hlavním městě. Bohužel nadránem jsem měl po cestě z párty úplně vybitý mobil. Byl jsem od něj přitom asi jen na 25 nebo 30 metrů, když na sebe upozornil rozbitím skla. Abych řekl pravdu, v ten okamžik by mě stejně ani nenapadlo popadnout mobil." Slovenské státní úřady o medvědovi mlčí, což jen prohlubuje strach mezi místními obyvateli.

Při problémech s medvědy kontaktujte Bratry Medvědovy.

Regály s medem v supermarketu vykradl medvěd!

19. června 2010 v 12:04 | Evžen
Nedaleko slovensko-rakouských hranic vnikl do supermarketu medvěd hnědý!

s
BRATISLAVA - Jeden z posledních průniku medvědů do lidských obydlí se odehrála až v Bratislavě, konkrétně na sídlisku Petržalka. Nikdo neví, jak se medvěd hnědý mohl objevit v jihozápadní oblasti krajiny a dokonce překročit řeku Dunaj. Policie případ vyšetřuje. Je možné, že medvěd utekl ze ZOO nebo z některého cirkusu, případně překročil přírodní hranice nedalekého Rakouska. Několik svědkú ale prý medvěda spatřilo v Malých Karpatech, na jejichž úpatí se Bratislava nachází.

Sobotní ráno bylo pro prodavače v jednom ze slovenských supermarketů totálně šokující. V suterénu budovy, konkrétně v oddělení potravin, se nacházelo množství porozbíjených skleněných dóz. Zajímavostí je, že poškozeným zbožím byly jen ovocné džemy a různé produkty z medu. Ostatní druhy zboží v jiných regálech zůstaly nedotčeny. Experti na vandalismus vyjádřili názor, že tuto škodu nezpůsobil člověk, ale zvíře. Možná to bude znít zvláštně - jenže nejen podle stop, ale i vzhledem k druhu zničeného zboží, vyslovili mnozí odborníci názor, že by mohlo jít o volně se pohybujícího medvěda. Koneckonců, nebyl by to první případ jejich řádění na Slovensku. Otázkou zůstává, jak se šest set kilogramů vážící šelma bez povšimnutí probojovala do suterénu obchodního domu. A to v oblasti, ve které se volně žijící medvědi dosud nenacházeli.
Celková škoda byla odhadnuta  na sumu přibližně 31 tisíc Kč (1200 eur).  Policie zahájila pátraní po viníkovi.

Medvěd je na Slovensku chráněné zvíře, a proto je případná pomoc myslivců možná až v případě přímého ohrození lidského života. To už ale může být pozdě. Dva čeští medvědologové, bratři Bedřich a Evžen Procházkovi, proto začali psát blog, na kterém se dozvíte, jak se na Slovensku nedat sežrat medvědem. Jejich rady naleznete na adrese bratrimedvedove.blog.cz.

Medvěd si zaplaval v bazénu s českými turisty!

18. června 2010 v 16:08 | Bedřich
Paniku způsobilo vniknutí šelmy do bazénu v slovenských lázních!

bazen
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ -  Nejnovější vniknutí medvěda se odehrálo před dvěma týdny v nejmenovaných lázních na severu Slovenska. Média na Slovensku odmítli o této zprávě informovat zejména kvůli tomu, aby nešířili mezi obyvatelstvem paniku. To ale nic nemění na faktu, že medvědi jsou na Slovensku přemnoženi a hrozí další podobné události.

Slovenské koupele se během léta těší vysoké návštěvnosti. Nikdo by však nečekal, že po tomto druhu rehabilitace touží i medvědi. "Odpoledne, kdy míváme v bazénu nejvíce lidí, jsme uslyšeli velký rachot. Vycházel od sprch a trval jen malou chvíli. Do několika sekund se náhle v hale s bazény zjevil obrovitý medvěd a s rozběhem si skočil tzv. "bombu" do bazénu. Vlna z bazénu málem vyhodila naše hosty, a to jsme tady akorát měli zájezd z jižních Čech. Všichni lidé z bazénu v momentě vyskákali, byla zde skutečná panika. Než přijeli záchranné složky a hasiči, medvěd se dosyta vykoupal a opustil areál dírou v plotě, kterou předtím nečekaně vešel," popsala neobvyklou a nebezpečnou situaci majitelka lázní Jozefína Horská.

Ke kauze koupajícího se medvěda se nám vyjádřil i Honza (35), jež byl na místě činu s celou rodinou. "Všichni čtyři milujeme dovolenou na Slovensku, proto jsme se pro ni rozhodli i letos. Tuto středu zasvítilo sluníčko, a tak jsme se vybrali do lázní. Všechno se odehrálo hrozně rychle. Čekal jsem v radě na ručníky a najednou ke mně přiběhl můj malý syn a nadšeně křičel, že prý přišel "Méďa Béďa". Nejdřív jsem si toho nevšímal, protože tak voláme jeho nejmilejší plyšovou hračku. Pepík se ale nenechal odbýt a dotáhl mě vedle k bazénům. Přímo ve středu toho největšího jsem najednou spatřil obrovského hnědého medvěda, jak si plave. V ten moment už byla celá hala prázdná, všichni utekli na terasu. No co vám řeknu, byl to šok!"

Rady jak se vyhnout střetu s medvědy nebo jak se při takovém střetu chovat, přináší na svém blogu Bratři Medvědové, kteří těmto šelmám věnovali celý svůj profesní život. Adresa blogu je bratrimedvedove.blog.cz.
 
 

Reklama