Poradna: Jak kempovat v Tatrách

2. července 2010 v 21:26 | Bedřich |  poradna
Svůj dotaz nám do diskuse i do e-mailu napsal pan Václav Blatník. Se svou rodinou bude kempovat v jednom z areálů ve Vysokých Tatrách a ptá se, co má dělat, aby se s medvědy u stanu nesetkal. 

Odpověď zní jednoduše. V kempařských areálech je pravděpodobnost návštěvy medvědů nízká, ale může se stát realitou. V posledních letech se naštěstí taková událost na Slovensku neodehrála, alespoň o ní nemáme zprávy.
Pokud areál přímo sousedí s lesem, což ale není případ Tatranské Štrby, existuje možnost, že medvěd přijde za pachem potravy. Proto stačí důsledně vyhazovat odpadky do popelnic a nemít u sebe žádné uzeniny nebo maso. 
Pokud by se v kempu medvěd objevil, znamená to, že je v cizím prostředí člověka. Jelikož jde o plaché zvíře, které nevyhledává útoky na člověka cíleně, měl by se dát odplašit i řevem - alespoň tím vzbudíte ostatní návštěvníky a budete v přesile. Je důležité, aby se o medvědovi dozvěděl správce kempu, který by pro případ nouze mohl být vybaven zbraní.
U kempování na vlastní pěst někde v povoleném pásmu je důležité, abyste vůči náhle se objevivšímu medvědovi nebyli úplně bezbranní. Ideální případ je, pokud se můžete ukrýt do automobilu. Ty jsou pro medvědy obvykle nedobytná (až na pár rozbitých okének).
 


Komentáře

1 Tlalta | 3. července 2010 v 16:31 | Reagovat

Dřímá tu jistě nesmírný, neprobádaný svět. Jaká přírodní dramata skrývá nehybná mlčenlivá síla země? moc ráda bych také jela lovila bych medvědy,vlky a kachny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.