Červenec 2010

Vybavte si protimedvědí průkazku!

8. července 2010 v 15:32 | Bedřich |  kurz přežití
Máme pro vás s Evženem skvělý tip. Můžete úplně zapomenout na všechny rady, co jsme vám kdy na tomto blogu poradili. Slovenská pojišřovna Union totiž připravila, kterou se při střetu s medvědem stačí legitimovat. Pokud je platná, medvěd vám do ní drápem udělá díru podobně jako průvodčí ve vlaku, poděkuje a odejde.

Pokud tomu tak nebude, můžete si v Unionu stěžovat - důležité však je, že průkazka platí jen s uzavřeným cestovním pojištěním. A tedy i kdyby vám medvěd ublížil, bude o vás kdekoli na Slovensku bezpečně postaráno.

Zážitek pana Růžičky

7. července 2010 v 16:39 | Evžen |  poradna
Do naší e-mailové schránky dorazil dopis od pana Růžičky. Jelikož může být poučný i pro mnohé z vás, rozhodl jsem se, že ho uveřejníme tak, jak přišel. Děkujeme a pište i nadále!

Dobrý den,

četl jsem váš blog a velmi se mi líbil. Již po mnoho let velmi rád chodím po horách a i když se striktně držím stezky, nevyhnul jsem se setkáním s medvědem a ne jednou. Mnoho jsem četl o tom, jak by se měl člověk chovat při setkání s medvědem, ale ať si říká kdo chce co chce, já to vždy řešil velice rychlým ústupem. Setkání, ale bylo vždy velmi zvláštní.

Vždy když jsem šel lesem po horách a vyšel jsem na mýtinu, nebo jsem procházel kolem houští. Věděl jsem, že tam je, aniž bych ho viděl. Možná to je nějaký šestý smysl, protože toto nezažívám jen při setkání s medvědem, ale stejně nebezpečné může být setkání i s naštvaným jelenem (taky jsem zažil).

Ale abych se dostal k jádru věci. Vždy když jsem se setkal s medvědem mělo to dva scénáře. Buď o mě věděl a pak jsme se vyhnuli a vše proběhlo zcela v pořádku. Druhá varianta byla však horší. Narazili jsme na sebe nečekaně a já reagoval skokem ze srázu on naštěstí jen řevem. Všechny tyto setkání se odehrávali na Slovensku. Myslím, že rady typu klidně stůjte a odejděte jsou k ničemu. Jakmile je setkání nečekané a šokující, tak každý utíká co může a každá rada je v tu chvíli drahá

Nicméně setkání s medvědem bylo pro mě ohromným zážitkem, který rozhodně nevyhledávám. Ale nikdy mě medvěd nenapadl a jsem na 100% přesvědčený, že i on se chce vyhnout problémům.

S pozdravem R. Růžička


Jak se nejlépe pojistit na cestu

6. července 2010 v 21:05 | Evžen |  články
S bratrem Bedřichem jsem si přes svátky sadli k počítači a hledali jsme, jaké pojištění bychom vám na letní sezónu mohli doporučit. A našli jsme!

Komerční cestovní pojištění už od 9 Kč za den nabízí pojišťovna Union s nejdelší tradicí na slovenském trhu. Českým turistům údajně nabízí speciální ceny, a také možnost připojištění zásahu horské služby nebo volbu pojistného krytí. Od letoška už Union má zastoupení i přímo v České republice.

V podstatě za minimální sumu tedy na Slovensku můžete být naprosto bez obav. Z pojištění se uhradí návštěva státních i soukromých doktorů, péče, ošetření i léky, a dokonce i převoz do nemocnice nebo do ČR. Bonusy mají děti do 15 let, rodiny nebo kolektivy.Všechny náležitosti - a to je to hlavní - lze vyřídit okamžitě on-line, přímo od počítače.


Aktualita: Liptovský Mikuláš dostal výjimku na odstřel přemnožených medvědů

4. července 2010 v 15:17 | Evžen |  články
lm
Podle slovenské tiskové agentury se v okolí města Liptovský Mikuláš pohybuje až pět medvědů. Jeden z nich, přibližně 100 kilogramů vážící medvěd, je zřejmě vytlačován z teritoria jiným medvědem a místy ohrožuje lidi přímo na sídlišti. "Občané nám hlásí výskyt dalších medvědů v blízkosti svých obydlí," uvedl primátor Ján Blcháč. Článek přinesl deník SME: Medveďov na sídliskách je stále viac, mesto žiada odchyt.

Město už zažádalo o třetí výjimku na odstřel medvědů. Jelikož ten není možný v blízkosti lidských obydlí, myslivci budou šelmy stopovat ve volné přírodě.

Fotogalerie IV.

3. července 2010 v 20:14 | Evžen |  fotogalerie
Protože na medvědy se dá koukat donekonečna, jsou to nádherná zvířata!

tancici

tajnosti

rest

Náš názor na útoky medvědů

3. července 2010 v 10:28 | Bedřich |  články
S bratrem Evženem jsme před pár dny psali o nových útocích medvědů. A musíme se přiznat, že jim vůbec nerozumíme.

Není to úplně tak, že by medvěd byl přítulným zvířátkem (čest výjimkám), ale zatím jsme se setkali tak akorát s medvědím vykrádáním popelnic. Celkem běžně se stávají třeba případy napadení stáda ovec nebo "zužitkování" včelínů. Ale to, co se děje teď, je nezvyklé.

Za prvé, medvěd hnědý nemá co dělat v Bratislavě. Je to horské zvíře, patří do hlubokých lesů s minimálním pohybem lidí. Místo toho poničená zastávka a vykradený hypermarket?

Za druhé, přemnožení medvědů na Slovensku je registrováno jen ve vyšších polohách. Je nepravděpodobné, že by některý ze samců utrpěl takovou citovou újmu, aby musel odejít krást a dělat medvědí kusy až do hlavního města.

Podle našeho názoru může jít o člena některé kočovní nebo cirkusové skupiny, která si ho ale dostatečně nepohlídala a on si po představení zašel na víc než jedno. Ze vzorek trusu, které tento medvěd jakožto pachatel zanechal na místě, soudní veterináři usuzují, že v posledních dnech se stravoval v popelnicích patřících lepších restauracím. Vyšetřovatelé považují tato zjištění za závažná a budou muset svoji práci soustředit tímto směrem.

Poradna: Jak kempovat v Tatrách

2. července 2010 v 21:26 | Bedřich |  poradna
Svůj dotaz nám do diskuse i do e-mailu napsal pan Václav Blatník. Se svou rodinou bude kempovat v jednom z areálů ve Vysokých Tatrách a ptá se, co má dělat, aby se s medvědy u stanu nesetkal. 

Odpověď zní jednoduše. V kempařských areálech je pravděpodobnost návštěvy medvědů nízká, ale může se stát realitou. V posledních letech se naštěstí taková událost na Slovensku neodehrála, alespoň o ní nemáme zprávy.
Pokud areál přímo sousedí s lesem, což ale není případ Tatranské Štrby, existuje možnost, že medvěd přijde za pachem potravy. Proto stačí důsledně vyhazovat odpadky do popelnic a nemít u sebe žádné uzeniny nebo maso. 
Pokud by se v kempu medvěd objevil, znamená to, že je v cizím prostředí člověka. Jelikož jde o plaché zvíře, které nevyhledává útoky na člověka cíleně, měl by se dát odplašit i řevem - alespoň tím vzbudíte ostatní návštěvníky a budete v přesile. Je důležité, aby se o medvědovi dozvěděl správce kempu, který by pro případ nouze mohl být vybaven zbraní.
U kempování na vlastní pěst někde v povoleném pásmu je důležité, abyste vůči náhle se objevivšímu medvědovi nebyli úplně bezbranní. Ideální případ je, pokud se můžete ukrýt do automobilu. Ty jsou pro medvědy obvykle nedobytná (až na pár rozbitých okének).


Evženovy a moje nejoblíbenější filmy

1. července 2010 v 17:34 | Bedřich |  články
Koncem května, ještě před sezónou jsme si s Evženem sedli na východě Slovenska ke stolku s dobře natočeným černým pivem a rozmýšleli jsme, jaké filmy s medvědí tématikou bychom vám doporučili. Měli jsme problém hlavně s tím, aby medvědi v těch filmech nepůsobili tak, jak se nechovají. Ale pak jsme si řekli, že radši uděláme pro vaše dotazy poradnu a žebříček uvedeme tak, jak jsme si jej vymysleli.

Na nedávném festivalu Hory a mesto získali tvůrci tohoto filmu dvě ceny - Grand prix a Cenu Literárního fondu. Autoři Erika Baláža a Roberta Rajchla vypráví příběh medvědů z ohrožené tatranské Tiché doliny. Délka 52 minut je příhodná pro dokumentární formát tohoto skvělého filmu. Můžete se s ním setkat i na promítáních na různých festivalech.

Klasická česká komedie ze 70. let se odehrává kolem cirkusu, kde klaun Cibulka dostal výpověď. Pak se začal převlékat za kuchařku ve škole. Začnou za ním ovšem přicházet jeho cvičení medvědi.

3D film s délkou 40 minut vás poutavě seznámí se životy hnědých šelem. Není ale moc obsáhlý, máme spíš pocit, že na tomto blogu už teď naleznete víc informací :)

Ideální animák z dílen Walta Disneye pro vaše dítka. Byl nominován na Oscara za animovaný film, ale bohužel ho nevyhrál. Tak i tak, medvědy jsou v pohádkách prostě základ.

Dojemný příběh mladého medvídka, kterému při vykrádání medu zemře matka. Musí se začít lesem a životem protloukat sám, ale pak střetne postřeleného staršího samce. Po počáteční nedůvěře uzavřou přátelství...