Jak členíme medvědy

25. června 2010 v 12:05 | Bedřich |  články
Na Slovensku žije kolem 800 jedinců medvědů hnědých evropských. Je to jen jeden z dvanácti druhů medvědů hnědých. Mezi další patří například grizly, medvěd Kodiak, a nebo deset medvědů hnědých pojmenovaných podle oblasti jejich výskuty - kalifornský, himalájský, tibetský, mexický, japonský, sibiřský a další.

Pokud opustíme zažitou klasifikaci hnědých krasavců, můžeme se soustředit na jejich povahové vlastnosti. Jistě, není lehké je odhalovat v zlomcích vteřin při náhodném setkání v lese.

Základní rozdělení medvědů je na hladové a nehladové. Mezi ty první patří všichni medvědi, kteří právě vylezli z nory, a tudíž toto období trvá od jara až do začátku léta. Pak se tento stav vrací periodicky každé ráno. Ty druhé medvědy, nehladové, je obvykle těžké najít.

Pak můžeme na medvědy nahlédnou lidskou optikou: Najdeme mezi něma mrzouty a neurotiky, dobráky, optimisty i pesimisty. Ale jedna z těchto kategorií je skutečně nebezpečná: Medvědi lidumilové!

Nezapomeňme, že pro lidi hrozí od medvědů různé nebezpečí podle toho, jest-li máme tu čest se samcem, který je větší a těžší, a nebo se samicí, u které je smrtelný hlavně její mateřský pud.
 


Komentáře

1 Honyšák | 26. června 2010 v 12:38 | Reagovat

Medvědi jsou krásná zvířata a u nás v Česku se prakticky nevyskytují.Jen naprosté hovado může toto zvíře zastřelit.Při setkání s medvědem děláme,ležíce na břiše, mrtvého.Medvěd pak v poklidu odejde.

2 jarocell | 26. června 2010 v 23:14 | Reagovat

Při setkání s medvědem je dobře dělat mrtvého, dokonce to doma nacvičovat. Člověk si potom na to snáz zvykne. Od mrtvého člověka doopravdy medvěd v poklidu odejde, ale až když se nají.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.