Červen 2010

Fór z pólu

30. června 2010 v 0:44 | Evžen |  medvědí fóry
Jdou dva lední medvědi, otec a syn, po severním pólu. Najednou se zastaví a syn se zeptá: "Tatí, opravdu jsme lední medvědi?" "Jo, jsme lední medvědi." odpoví otec. "A nejsem třeba medvídek koala?" "Ne, nejsi medvídek koala." "A nejsem třeba grizly?" "Ne,nejsi ani grizly." "A tatí, nejsem třeba medvídek panda?" ptá se klučina. "Ne, nejsi medvídek panda." a jdou zase dál. Za chvíli syn:" A tatí! Vážně jsem lední medvěd?" "Jo, určitě jsi lední medvěd. Proč se na to pořád ptáš?" na to otec. "Víš, tati, mě je vážně hrozná zima!"

Placatý fór

30. června 2010 v 0:38 | Evžen |  medvědí fóry
Medvěd se za studené války rozhodne emigrovat do Německa. Šlape si to takhle k hranicím a potká zajíce. Zajíc se ho ptá, kam jde. Medvěd mu odvětí, že do Němec. Zajíc: "Vem mě s sebou." Tak si ho medvěd strčí do kapsy. Přijde k hranicím a tam se ho celník ptá, kam jde. "Ale, jdu na chvíli za kámošem do Němec." Celník si ho prohlíží a říká: "Co to máte v kapse?!" Medvěd se pořádně plácne přes kapsu a praví: "Ale, to mám jen fotku zajíce."

Ideální sada pro přežití při střetu s medvědy

28. června 2010 v 17:09 | Bedřich |  kurz přežití
Někdy se vám může oplatit, když u sebe budete na tůrách se sebou nosit aspoň základní vybavení na odplašení medvěda. Musíte si uvědomit, že pokud se na vás už jednou vrhne, máte na jakýkoli úkon sotva několik sekund. A jak říká Evžen, otevřít si Májku není zrovna nejvhodnější taktika. Co by se tedy mělo nacházet v balíčku poslední záchrany před medvědy?

1. Flák masa

Pořádný krvavý může pro medvěda vypadat jako snadnější kořist než vy. Navíc ho zacítí mnohem dříve než vaše maso, které si zatím dobře ukrývate pod vlastní kůží. Jen dbejte na to, aby jste maso měli pořádně zabalené. Jinak se vám může stát i to, že vás obklíčí nejen medvědi s výborným čichem, ale i vlci, lišky, bobry, veverky, psy, kočky, … Pokud se na vás žádný medvěd nevrhne, máte alespoň večer co grilovat.

2. Červenou zástavu

Pokud víme, ještě nikdo nezkoušel, jak medvědi reagují na vlající prapor. Pokud jako býk, asi to nebude úplně to pravé. Ale kdo ví, možná se splaší jako holub…

3. Lopatka

Jen pro případ, že by jste se vzdáli bez boje a chtěli zahrabat hlavu do písku (nebo do hlíny). Bude se vám hodit u manipulace s uhlím do grilu.

4. Světlice a dýmovnice

Pokud se chcete zachránit stylově a je vám jedno, že s velikou pravděpodobností podpálíte les v ochranném pásmu, pak si vemte pyrotechniku. Upozorňujeme ale, že její použití je protizákonné, a proto se před tůrou zastavte na příslušném obecním úřadu, aby vám ji povolili alespoň ku grilování steaků z bodu 1.

5. Nůž

Medvědy jsou sice chráněná zvířata, nicméně u sebeobrany vás nikdo po soudech (snad) vláčet nebude. Naopak se možná dočkáte svých 15 minut slávy jako člověk, co vlastní sílou skolil medvěda. Úpřimně, použití nože by mělo být až poslední možností. Určitě si jej ale vemte. Pokud je to možné, zbalte si větší a lepší - některé švýcarské nožíky z Číny by neublížili ani člověku. Oceníte jej při přípravě masa i příloh na grilování.

Danka a Janka a medvěd Demeter

27. června 2010 v 14:46 | Evžen |  video


Medvědy ve slovenských pohádkách

26. června 2010 v 12:50 | Evžen |  články
Původ Slováků jakožto převážně horských lidí silně ovlivnil také jejich původní tvorbu. Kromě Jánošíka je proto hlavní postavou pohádek a příběhů právě medvěd. Samozřejmě se s ním setkáme i u jiných národů, ale pro Slovensko je skutečně typický. Možná i pro Rusy, ale ti se zaškatulkovali pohádkou Vlk a zajíc, kde se medvědi objevují jen zřídka. Možná i proto, že na rozdíl od "kapesního" Slovenska je na rozlehlé Sibiři téměř nemožné se přemnožit.

Slovenské děti se s méďou setkají nespočetně mnoho krát. Jen ve sbírkách lidových pohádek Pavla Dobšinského je medvědům věnovaných hned několik kapitol, které jsou navíc ilustrovány hrůzostrašnými ilustracemi Albína Brunovského. Protože co se za mládí naučíš… to se ti jako správnému Slovákovi ještě bude hodit.

"Také musím mým dětem dva- až třikrát týdně říkat pohádky o naší chalupě - jak jdeme, zapadneme do sněhu, začne silně sněžit a zachrání nás dobrý medvěd," řekl na obranu huňatých miláčků dětí herec Matej Landl. I on si s kamarády vlastníma rukama vystavěl na samotě kopanici.

Medvěda v pohádkách a bájích nejčastěji nalezneme jako představitele hrubé síly, nebo jako medem neukojitelného dobráka. Tak jej známe i z různých animovaných seriálů - slovenských i světových. Není se ale čemu divit - děti nemají rády jen plyšové medvídky, ale i statné jedince s nádhernou srstí, jež vidí v ZOO.

Jak se Kubko s Maťkom s medvědem spřátelili

26. června 2010 v 11:14 | Evžen |  video
Medvěd v jednom z nejpopulárnějších slovenských večerníčků.


Fotogalerie III.

25. června 2010 v 15:22 | Evžen |  fotogalerie
m1
m2
m3
m4

Jak členíme medvědy

25. června 2010 v 12:05 | Bedřich |  články
Na Slovensku žije kolem 800 jedinců medvědů hnědých evropských. Je to jen jeden z dvanácti druhů medvědů hnědých. Mezi další patří například grizly, medvěd Kodiak, a nebo deset medvědů hnědých pojmenovaných podle oblasti jejich výskuty - kalifornský, himalájský, tibetský, mexický, japonský, sibiřský a další.

Pokud opustíme zažitou klasifikaci hnědých krasavců, můžeme se soustředit na jejich povahové vlastnosti. Jistě, není lehké je odhalovat v zlomcích vteřin při náhodném setkání v lese.

Základní rozdělení medvědů je na hladové a nehladové. Mezi ty první patří všichni medvědi, kteří právě vylezli z nory, a tudíž toto období trvá od jara až do začátku léta. Pak se tento stav vrací periodicky každé ráno. Ty druhé medvědy, nehladové, je obvykle těžké najít.

Pak můžeme na medvědy nahlédnou lidskou optikou: Najdeme mezi něma mrzouty a neurotiky, dobráky, optimisty i pesimisty. Ale jedna z těchto kategorií je skutečně nebezpečná: Medvědi lidumilové!

Nezapomeňme, že pro lidi hrozí od medvědů různé nebezpečí podle toho, jest-li máme tu čest se samcem, který je větší a těžší, a nebo se samicí, u které je smrtelný hlavně její mateřský pud.

Mapa rizikových oblastí

24. června 2010 v 13:28 | Evžen |  články
Naši kamarádi z grafického studia nám konečně připravili mapku, o kterou jsme je s Bedřichem dlouho žádali. Vždycky jsme říkali, že dobrý obrázek je víc než tisíc slov. A i když nám to Slovensko rozporcovali trochu divně, můžeme vás poučit.

Mapa

Ne, ty procenta neznačí počet medvědů, ale pravděpodobnost vašeho přežití! (Odhadovali jsme je na základě počtu medvědů, množství potravy, předchozích zkušeností s medvědy a krásy slovenských žen v jednotlivých regionech.)

Jak přežít střet s medvědem: nejefektivnější obranné styly

24. června 2010 v 10:08 | Bedřich |  kurz přežití
S příchozím létem je jasné, že medvědi už dávno nejsou zalezeni v norách, ale jsou na vrcholu své fyzické aktivity. Po zimě už stihli nabrat sílu i hmotnost, a právě teď přichází i čas plození malých medvídků. Čili shrnuto - největší nebezpečí hrozí právě teď. Proto vám přinášíme pár rad, jak se chovat při střetu s medvědem.

Nejdůležitější rada ze všech: Zůstaňte klidní! (Dokud si vás nevšiml, máte šanci na rychlý tichý ústup)

1. Ruce nad hlavu a rychle pryč
- Jde o velice účinnou taktiku. Je potřeba, aby jste ruce nad hlavu zvedli přiměřeně rychle, a začali vydávat zvuky, klidně třeba vyjte. Pokud medvěd nepostupuje k vám, začněte pomalu couvat. Nebo jděte rovně - v lese každý pohyb statného medvěda i uslyšíte. Jakmile se však pohne, už nemáte na výběr a musíte utéct, teď už co nejrychleji.

2. Na stromy
- I medvědi umí lézt po stromech, v praxi ale jenom v dětství. Pokud umíte lézt vy, snažte se dostat co nejvýš (uvidíte, že ještě nikdy jste nebyli rychlejší). Velký 300-350 kilogramů těžký medvěd ale umí dělat divy, vyberte si proto pokud možno starší a větší stromy a pevně se držte.

3. Nedívejte se medvědům do očí
- Zejména medvědice jsou citlivé na upřený lidský pohled. Nezapomeňte, že vaše oči prozradí váš strach. Raději se dívejte nenápadně všude možně kolem a pomalu ustupujte, možná tak dokonce nabyde pocit, že jste si ji nevšimli.

4. Tančete Macarenu
- Každý medvěd v reakci na tento tanec odejde kroutíc nechápavě hlavou jak je možné, že tohle dnes ještě někdo může tančit.

Spouštíme poradnu, pište nám své dotazy!

24. června 2010 v 9:15 | Evžen |  poradna
Dnešním dnem nám můžete psát své dotazy na chování medvědů, tedy jak se chovat při životu nebezpečném setkání.

Pište nám na e-mail bratrimedvedove@email.cz, budeme na ně pravidelně odpovídat. Téma je docela vážné, budeme se snažit na Vaše otázky odpovídat zodpovědně. Uveřejňovat je budeme v této rubrice.

Medvědi v párech

23. června 2010 v 14:39 | Bedřich
par1
par2

Relax s cvičeným méďou

22. června 2010 v 7:21 | Evžen |  video
Zkoušet to na Slovensku při náhodném setkání zcela nedoporučujeme...


Fotogalerie II.

21. června 2010 v 15:39 | Evžen |  fotogalerie
ac1

ac2

ac3

av5

av6

Zničenou zastávku má na svědomí medvěd

21. června 2010 v 0:35 | Evžen |  články
Je to možné? Medvědi řádí už i v Bratislavě!

zastavka
"Tak jako každé ráno jsem i dnes zamířil na tramvaj. Hned jsem uviděl zničenou zastávku a pomyslel si, že někteří lidé opravdu neznají míru, a v mysli takové chování jasně odsoudil. Ale když jsem přikročil blíže, na jediné nerozbité skleněné tabuli jsem uviděl rýhy, a o pár kroků dál dokonce ležel ještě celkem čerstvý výkal. Ten byl přesně takový, jaký jsem viděl loni na výletu na Štrbském plese. Pak mi hned bylo jasné, že tento vandalizmus má na svědomí medvěd," prozradil pro náš blog Jirka (24), který v Bratislavě studuje a medvědí stopy na Trnavském mýtě zaznamenal jako první. Další případ téhož dne se udál na sídlišti Petržalka.

Zdá se, že situace s přemnožením medvědů se na Slovensku stává neúnosnou. To, že skleněné výplně v noci rozbil medvěd hnědý, potvrzuje i svědek Matěj (19). Ten si byl ráno také vyfotografovat rozbitý přistrešek. "Určitě to byl medvěd. Akorát nechápu, jak se mohl objevit v hlavním městě. Bohužel nadránem jsem měl po cestě z párty úplně vybitý mobil. Byl jsem od něj přitom asi jen na 25 nebo 30 metrů, když na sebe upozornil rozbitím skla. Abych řekl pravdu, v ten okamžik by mě stejně ani nenapadlo popadnout mobil." Slovenské státní úřady o medvědovi mlčí, což jen prohlubuje strach mezi místními obyvateli.

Při problémech s medvědy kontaktujte Bratry Medvědovy.

Regály s medem v supermarketu vykradl medvěd!

19. června 2010 v 12:04 | Evžen |  články
Nedaleko slovensko-rakouských hranic vnikl do supermarketu medvěd hnědý!

s
BRATISLAVA - Jeden z posledních průniku medvědů do lidských obydlí se odehrála až v Bratislavě, konkrétně na sídlisku Petržalka. Nikdo neví, jak se medvěd hnědý mohl objevit v jihozápadní oblasti krajiny a dokonce překročit řeku Dunaj. Policie případ vyšetřuje. Je možné, že medvěd utekl ze ZOO nebo z některého cirkusu, případně překročil přírodní hranice nedalekého Rakouska. Několik svědkú ale prý medvěda spatřilo v Malých Karpatech, na jejichž úpatí se Bratislava nachází.

Sobotní ráno bylo pro prodavače v jednom ze slovenských supermarketů totálně šokující. V suterénu budovy, konkrétně v oddělení potravin, se nacházelo množství porozbíjených skleněných dóz. Zajímavostí je, že poškozeným zbožím byly jen ovocné džemy a různé produkty z medu. Ostatní druhy zboží v jiných regálech zůstaly nedotčeny. Experti na vandalismus vyjádřili názor, že tuto škodu nezpůsobil člověk, ale zvíře. Možná to bude znít zvláštně - jenže nejen podle stop, ale i vzhledem k druhu zničeného zboží, vyslovili mnozí odborníci názor, že by mohlo jít o volně se pohybujícího medvěda. Koneckonců, nebyl by to první případ jejich řádění na Slovensku. Otázkou zůstává, jak se šest set kilogramů vážící šelma bez povšimnutí probojovala do suterénu obchodního domu. A to v oblasti, ve které se volně žijící medvědi dosud nenacházeli.
Celková škoda byla odhadnuta  na sumu přibližně 31 tisíc Kč (1200 eur).  Policie zahájila pátraní po viníkovi.

Medvěd je na Slovensku chráněné zvíře, a proto je případná pomoc myslivců možná až v případě přímého ohrození lidského života. To už ale může být pozdě. Dva čeští medvědologové, bratři Bedřich a Evžen Procházkovi, proto začali psát blog, na kterém se dozvíte, jak se na Slovensku nedat sežrat medvědem. Jejich rady naleznete na adrese bratrimedvedove.blog.cz.Nepříjemné záběry: Vyhrát skutečný boj není lehké

18. června 2010 v 18:25 | Evžen |  video


Víte co dělat?

18. června 2010 v 16:34 | Evžen |  medvědí fóry
- Víte, co musíte udělat, když potkáte hladového medvěda v Tatrách?

- Nemusíte dělat nic, medvěd udělá všechno za vás.